Vokální projevy

19. června 2012 v 10:57 | majtel |  Něco málo o ,, Koních ´´
Ačkoli koně komunikují hlavně prostřednictvím řeči těla, projevují se také zvuky a hlasem. Tady najdete překlad některých jejich výrazů.

VÝDECH- Povzdechnutí a vydechnutí vzduchu, provedené uvolněně a jemně, je přesně tím, jak zní: ,, Aaaaaaaach", tedy vyjadřuje uvolnění napětí.
ODFRKNUTÍ- Jedno nebo dvě zafrkání mohou znamenat upozornění na nebezpečí nebo to může být jen proces čištění nosních prostor od prachu a nečistot.
VYBRUJÍCÍ HLASITÉ FRKÁNÍ- Obvykle vydávané v hlubokých tónech. Frkající kůň je velmi opatrný a podezřívavý, může se dát kdikoli na útěk.
RŽÁNÍ- Jde o hlasité volání, obvykle začíná dost vysoko a tón pak postupně klesá. Je ho slyšet až navzdálenost okolo 800 metrů, takže ho mohou zaslechnout i vaši sousedé a jejich koně. Koně používají hlasité ržání, Aby navázali nebo udrželi kontakt, nebo jako varování, Případně jako prostředek z získání pozornosti a péče.
ŘIČENÍ- Intenzivní volání, typické pro odstávčata, která se znovu snaží získat kontakt se svými matkami, nebo pro zoufalého koně, fixovaného na stádo.
POŘEHTÁVÁNÍ- Něžný, hluboký bublavý zvuk, jakým klisna zdravý svoje hříbě nebo jakým koně vítajísvé lidské přátele, když nesou něco dobrého na zub.
BRUČENÍ- Pokud kůň zachrčí nebo zabručí, je to znamení velké námahy. Někteří koně bručí při válení nebo při vyhazování a vykopávání nohama.
ZAKVIČENÍ- Krátký, vysoký a vzrušený tón, jaký vyluzují klisny v říji. Může znamenat ,, pojď sem " nebo také ,, jdi pryč ".
FUNĚNÍ- Koně se často zdraví tak, že si vzájemně funí do nozder. Může to skončit téměr hned po začátku, nebo se taková situace rozvine do vzrušeného pořehtávání, bručení, kvičení a podobně, můžeme při tom pozorovat celou škálu tělesných výrazů- ty mohou být jak přátelské, tak nepřátelské.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama